Dzień Jeża

,,Czy ktoś wierzy, czy nie wierzy, jestem sobie mały jeżyk.
Bardzo ostre igły moje , więc nikogo się nie boję…” 

fragment wiersza B. Formy ,,Jeż”

10 listopada to Międzynarodowy Dzień Jeża , święto kłujących ssaków. Jeże towarzyszą nam od najmłodszych lat dzieciństwa w bajkach, wierszach, książeczkach, dlatego nasze przedszkolaki włączyły się w obchody tego nietypowego święta. Dzień Jeża w przedszkolu to świetna okazja, by  uświadomić najmłodszym, jaką rolę w środowisku pełnią jeże, co im zagraża i jak im pomóc.

Zajęcie rozpoczęliśmy od rozwiązywania zagadek o jeżach.  Dzieci miały okazję poszerzyć oraz utrwalić swoją wiedzę dotyczącą sposobu życia jeży w ich naturalnym środowisku poprzez obejrzenie edukacyjnego filmu dla dzieci ,,Jeże”. Przedszkolaki wesoło bawiły się
i tańczyły przy muzyce i piosenkach o jeżach. Była zabawa pt.” Na dywanie siedzi jeż….” , ,,Głodny jeżyk”, ,,Jeże”- zabawa muzyczna dywanowa. Utrwalaliśmy przeliczanie w zakresie 6 i więcej przy zabawie ,,Nakarm jeża” oraz figury geometryczne odwzorowując je za pomocą koralików. Dużo radości dzieciom sprawiła zabawa ,,Slalomem do mamy jeża”.

Po zabawie dzieci ozdabiały jeżyki różnymi technikami plastycznymi. Na zakończenie każdy przedszkolak otrzymał dyplom i zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie.