Dwudniowa wycieczka 7a do Sandomierza i Opatowa

9 – 10 października klasa 7a wybrała się na wycieczkę do Opatowa i Sandomierza. W chłodny poniedziałkowy poranek wyruszyliśmy w drogę. Pierwszym naszym przystankiem był Ujazd, gdzie zwiedzaliśmy ruiny zamku Krzyżtopór. Wysłuchaliśmy ciekawej historii powstania zamku oraz jego dziejów oraz obejrzeliśmy imponującą budowlę. Następnie ruszyliśmy do celu pierwszego dnia naszej wyprawy – Opatowa. To małe miasteczko, którego historia sięga XIII wieku. Zwiedziliśmy podziemną trasę turystyczną, stworzoną z piwnic dawnych opatowskich kupców, Muzeum Geodezji i Kartografii oraz piękną Kolegiatę ze słynną płaskorzeźbą „Lament opatowski”. Spróbowaliśmy te pysznych opatowskich pączków i krówek. Pogoda nie rozpieszczała, było zimno, ale na szczęście bez deszczu. Nic dziwnego, że po zwiedzaniu i spacerze po mieście marzyliśmy tylko o ciepłym posiłku i odpoczynku w hotelu. Zjedliśmy pyszną pizzę, po czym relaksowaliśmy się w przytulnych pokojach.

Następnego dnia powitało nas słońce i po obfitym śniadaniu wyruszyliśmy do następnego punktu naszej wycieczki – Sandomierza. Tam Wąwozem Królowej Jadwigi doszliśmy do rynku miejskiego. Zwiedziliśmy Muzeum Diecezjalne, a następnie Zbrojownię, gdzie wysłuchaliśmy krótkiego wykładu, po czym mogliśmy przymierzyć stroje i zbroje rycerskie. Kolejnym punktem naszej wędrówki była wystawa „Świat ojca Mateusza”. Zobaczyliśmy tam piękne woskowe figury najważniejszych bohaterów serialu, jak również elementy scenografii. Z wystawy udaliśmy się na Bramę Opatowską- po pokonaniu prawie 140 schodów mogliśmy podziwiać piękny widok na Sandomierz i okolicę. Po zejściu z bramy czekał nas jeszcze krótki spacer po mieście oraz pyszny obiad w restauracji. Był to już ostatni punkt naszego programu. Po posiłku, zadowoleni, ale zmęczeni, udaliśmy się w drogę powrotną do domu. Wycieczka, choć męcząca, była bardzo udana! Szkoda, że trwała tylko dwa dni- chętnie zostalibyśmy dłużej!