Uczniowie z 3a zwiedzają galerię sądeckiej malarki Marii Ritter

Przed świętami uczniowie z klasy 3a zwiedzali Galerię Marii Ritter i stare wnętrza mieszczańskie.

Odwiedzającym udostępnione są ekspozycje zajmujące cztery pomieszczenia na pierwszym piętrze zabytkowej kamienicy Ritterów (przełom XVIII i XIX w) u zbiegu Rynku i ul. Jagiellońskiej. W pierwszym pomieszczeniu znajduje się monograficzna wystawa obrazów wybitnej sądeckiej malarki Marii Ritterówny (1899-1976) oraz elementy wyposażenia jej pracowni (materiały warsztatowe).

Narożny salon “zielony” ma charakter XIX-wiecznego wnętrza biedermeierowskiego; dwudziestowieczne są w nim tylko portrety pędzla Marii Ritterówny. Następny, biały salonik z grającą pozytywką, wprowadza w atmosferę dawnych mieszkań. Wyposażony jest w lekkie meble, sprzęty oraz obrazy, m.in. płótna Feliksa Hanusza, jednego z pierwszych sądeckich malarzy z wykształceniem akademickim. Ekspozycję zamyka sypialnia w stylu Ludwika Filipa z wiedeńskimi portretami dziadków malarki – Feliksa i Józefy Ritterów. Do urządzenia wnętrz wykorzystano wiele pamiątek rodzinnych i eksponatów pochodzących z tej kamienicy oraz innych nowosądeckich domów.

Kariera malarska sądeckiej artystki przypada na prawie pięćdziesiąt lat XX w., kiedy pojawiło się wiele kierunków i prądów w sztuce, podkreślających potrzebę indywidualizacji, akcentowania niezależności twórczej i nowatorstwa.