Malujemy rosnącymi farbami

Dzisiejsze zajęcia z kreatywności w klasie 3b rozpoczęły się od omówienia prac z iluzji optycznej z poprzedniego spotkania. Po prawidłowym wykonaniu zadania uczniowie przekonali się, że na ich kartkach ukryte były różne zwierzęta. Trzecioklasiści byli czujni i nie dali się oszukać iluzji. 👍
W drugiej części zajęć uczniowie mieszając sól, wodę i mąkę oraz barwniki samodzielnie wykonali rosnące farby. Przygotowanymi masami dzieci wykonały obrazki, które po krótkiej „wizycie” w mikrofali malunki zamieniły się w rysunek 3D.

Dzieci były zachwycone i o to nam chodziło. Chciały dotykać, wąchać, “spłaszczać” swoje obrazki. 🤩

Zdjęcia wykonała Lena Kubacka.

Rosnące farby można zrobić w domu. Jak? Już podpowiadamy 😉

Kiedy wyczerpią się nam pomysły na prace plastyczne a twoje dziecko krzyczy, że nie chce już kolorować kredkami – mamy dla Was idealne rozwiązanie – wypróbujcie rosnące farby.
Do przygotowania tych farb potrzebne nam będą następujące składniki:
• szklanka soli
• szklanka mąki
• szklanka wody
• farby plakatowe lub barwniki spożywcze
Przygotowanie:
Sól, mąkę i wodę mieszamy ze sobą tak aby powstała jednolita masa. Następnie masę wlewamy do kilku miseczek i dodajemy różne kolory farb bądź barwników.
Całość mieszamy i możemy zaczynać tworzyć unikalne obrazy. Dzieci mogą malować patyczkiem, pędzlem, palcem.
Przepis jest bardzo prosty, dzieci mogą same robić farby słuchając instruktażu rodzica.
Gdy obraz będzie gotowy najlepiej będzie go wypiec w kuchence mikrofalowej przez 30 sekund. Przyznam się szczerze, że ja prace wypiekam w piekarniku ponieważ nie posiadam mikrofali. Piekarnik nastawiam na 180 stopni i piekę około 1-2 minut. Gdy farba zaczyna się podnosić wyłączam piekarnik i jeszcze przez chwilę trzymam pracę żeby farby nie opadły.