Wycieczka klasy 4a i 6a do Krakowa

We wtorek, 18 października klasy IVA i VIA wyruszyły na wycieczkę do stolicy Małopolski – Krakowa.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty w Wioskach świata – Parku Edukacji Globalnej, gdzie na obszarze prawi 3 ha można zobaczyć wioskę afrykańską, papuaski dom na palach, jurtę mongolską, igloo, indiańskie tipi oraz peruwiańską chatę. W każdej z wiosek umieszczono oryginalne eksponaty, fotografie oraz rękodzieła z krajów Globalnego Południa. Zobaczyliśmy m.in. strój do tańca tinku, mundurki szkolne, papuaskie spódniczki z trawy i bambusa, mongolski dell i obuwie, kij desczowy i inne ciekawe przedmioty.

Bardzo podobała nam się umieszczona pośrodku wielkoformatowa mapa świata, która pokazuje zróżnicowanie w rozwoju społeczno – ekonomicznym między poszczególnymi kontynentami.

Odbyliśmy również bardzo ciekawe warsztaty, a od pani przewodnik uzyskaliśmy mnóstwo ciekawych informacji na temat życia ludzi na różnych kontynentach i ich zwyczajów.

Następnym przystankiem na naszej trasie była siedziba królów polskich – Wawel. Po wejściu na Wzgórze Wawelskie obejrzeliśmy zamek, weszliśmy do Kaplicy Zygmuntowskiej, a następnie po stromych schodach wdrapaliśmy się na dzwonnicę, aby zobaczyć dzwon Zygmunta. Każdy z nas chciał dotknąć serca dzwonu, gdyż, jak głosi legenda, gwarantuje to spełnienie marzenia. Po zejściu z dzwonnicy odwiedziliśmy jeszcze kryptę z grobami królów i  sławnych Polaków – zatrzymaliśmy się oczywiście przy sarkofagu patrona naszej szkoły – Adama Mickiewicza.

Bogatsi o kolejne wiadomości i wrażenia przeszliśmy z Wawelu na krakowski Rynek. Tam obejrzeliśmy Sukiennice, Kościół Mariacki i pomnik Adama Mickiewicza.

Ostatnim przystankiem na naszej trasie była restauracja McDonald, ponieważ po całym dniu zwiedzania byliśmy głodni i zmęczeni. Kiedy już zaspokoiliśmy głód i zakupiliśmy pamiątki, nadszedł czas na powrót do domu.

Wycieczkę  zaliczamy do bardzo udanych! Sprzyjała nam piękna jesienna pogoda i dopisywały humory!